Start arrow Kulinaria arrow Food play w Renesansie
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Food play w Renesansie PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 1
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, sobota, 14 stycznia 2012   
Myśląc o malarstwie renesansu w głowie pojawiają się zwykle obrazy Rafaela, Leonarda da Vinci, Michała Anioła lub Albrechta Durera - zwykle są to portrety lub duże malowidła o charakterze religijnym lub nawiązujące do sztuki antyku. Widząc kolorowe twarze, misternie skonstruowane z owoców, warzyw lub innych materiałów zaczynamy myśleć o … książkach dla dzieci, takich jak Foodplay, albo artystach z początku 20 wieku, którzy chcieli uchwycić to co sprzeczne z logiką i sprzeciwiające się konwencjom, wykorzystując wyraźne i kontrastujące ze sobą kolory.

Dużą niespodzianką mogą zatem być obrazy szesnastowiecznego malarza Giuseppe Arcimboldo, który wykorzystując pobyt na dworze w Pradze zajmował się nie tylko malarstwem, ale również projektowaniem dekoracji, wystroju wnętrz i strojów. Dzięki dość specyficznemu sposobowi bycia cesarza Rudolfa, który zupełnie nie interesowała się losami państwa, a skupiał się na analizie przepowiedni dostarczanych przez astrologów oraz kolekcjonowaniem dzieł sztuki, Arcimboldo miał komfort “tworzenia dla przyjemności”, bez konieczności realizacji projektów na zlecenie. W swoich obrazach mógł więc wyrazić niechęć, drwinę lub przejaskrawione cechy portretowanych osób, nawet, jeśli ironiczny wydźwięk był zbyt oczywisty. Każdy z obrazów to nie tylko portret, ale również symbol.
Portret admirała składa się z owoców morza, muszli i ryb.
Portret kucharza wygląda nieco "obrzydliwie" - z pewnością się nie lubili. To posiłek - co ciekawe, artysta poszedł dalej i możemy obraz odwrócić, aby zobaczyć kolejną twarz.


Lato
Nie do końca rozumiem jedynie pory roku - prawdopodobnie przedstawione zostało przemijanie, starzenie się - ale co robią w zimie cytryny w Pradze?


Zagadka - kogo przedstawiają obrazy poniżej:warto zwrócić uwage na nos i brodę - najlepiej na powiększonym obrazie

kliknij, aby zobaczyć w dużym powiększeniu
Obrazy warto oglądać w dużym rozmiarze i na dobrej jakości monitorze. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu i kolorach powiększone fragmenty mogą zostać wykorzystane jako ilustracje do książki lub tło strony internetowej. Ciekawie prezentuje się też kolekcja miniatur obrazów w wyszukiwarce GoogleZmieniony ( sobota, 14 stycznia 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Sardynia, Iwonicz, Andama
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.