Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Plaża zimą PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, niedziela, 29 stycznia 2012   
Pomimo interesujących wydarzeń sportowych w telewizji zdecydowałem wykorzystać ładną pogodę i dostarczyć organizmowi energii w postaci ładnych widoków oraz naładowanego jodem powietrza. Decyzja ta była bardzo dobra, bo dzisiejsze oczekiwanie na zakończenie finałowej gry mężczyzn w Australian Open wymagała wyjątkowej pasji i poświęcenia. Szczególnie, kiedy nasz faworyt, pomimo doskonałej gry, przegrywa. Moim celem było odwiedzenie ośnieżonej plaży w Łebie. Miejscowość, która w okresie wakacyjnym przeżywa istne oblężenie i zupełnie nie zachęca do odwiedzin, po sezonie oraz w zimie jest miejscem, które prezentuje się zupełnie odmiennie - zawsze przypomina mi wyspę z filmu Autor Widmo - zimno, pusto i piasek. Podczas każdej wizyty zaskakuje mnie coś nowego - tym razem był to nowy deptak. Zatłoczoną w sezonie ulicę Kościuszki, a w zasadzie jej część, zamknięto dla ruchu kołowego i przekształcono w deptak. Uliczka w mroźny, słoneczny dzień prezentuje się wyjątkowo malowniczo.


Plaża również zaskoczyła mnie pozytywnie - zawsze wygląda inaczej. Śnieg może pokrywać piasek, może być zmrożony, puszysty albo, tak jak tym razem ... nieobecny. Ze względu na silny mróz i brak opadów w ostatnich dniach na plaży leżał silnie zmrożony piasek (dziwne uczucie, kiedy buty nie zostawiają śladów na plaży), a skupiska lodu występowały tylko w miejscach obmywanych przez wodę. Niestety zdjęcia nie oddają wszystkich zjawisk - brak wiatru, gorące słońce, grzejący kaptur i wyjątkowo świeże, ale nie ostre powietrze.


Jako "niestandardowy" punkt wizyty nad morzem, tym razem postanowiłem odwiedzić latarnię morską w Stilo. Miejscowość Stilo znajduje się ok 15km od Łeby i ok 1 km od Pałacu w Sasinie. To ważna wskazówka, bo po drodze jest tylko jeden drogowskaz, a GPS nie koniecznie wyszuka odpowiednie miejsce na podstawie nazwy. Latarnia została zbudowana w 1906 roku przez Niemców na fundamencie z betonu i granitu białego. Montowana z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Są trzy takie konstrukcje na świecie, z czego dwie w Europie.
Jest jedną z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych, druga jest w Jastarni. Obecnym latarnikiem jest p. Romuald Łozicki oraz ... żona Weronika - jedna z dwóch kobiet latarników w Polsce. Oczywiście nie mieszkają w latarni, le w Stilo jest tylko 4 budynki, więc .. to prawie to samo :)
Latarnia została udostępniona dla turystów w roku 1992, a zwiedzanie jest możliwe od czerwca do października.


Zmieniony ( niedziela, 29 stycznia 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Lotwa, Luksemburg, Niedzica
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.