Start arrow Bezpieczny Internet arrow Bezpieczne transakcje on-line
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Bezpieczne transakcje on-line PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz, czwartek, 06 stycznia 2005   

Korzystanie z bankowości internetowej oraz wirtualne zakupy przy stosowaniu kilku podstawowych reguł jest znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjna wizyta w banku. Reguły te powinny być nam jednak znane i konsekwentnie stosowane.

Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcjami na temat bezpieczeństwa jakie publikują na swoich stronach banki i sklepy internetowe (przykład). Zawierają one szczegółowy opis bezpiecznego korzystania z systemu transakcyjnego banku oraz używania kart w Internecie.
Poniżej opisuję kilka bardzo podstawowych zasad.

Nie należy korzystać z publicznie dostępnych komputerów
, np. w kawiarenkach Internetowych lub pracowniach internetowych szkół. Nigdy nie wiemy czy na takim komputerze "złośliwe" osoby nie zainstalowały programów rejestrujących wszystko co wpisujemy z klawiatury.

Nie należy wchodzić na strony transakcyjne z linków przesłanych w e-mailu lub podanych na innych stronach
. W ostatnich tygodniach (początek roku 2004) nasiliło się zjawisko wyłudzania haseł do banków internetowych przy użyciu spreparowanych stron (przykład). Zawsze wpisujmy ręcznie do przeglądarki adres naszego banku - nie będziemy ryzykować, że z powodu błędu przeglądarki wpiszemy hasło na nieprawdziwej stronie banku. Należy również pamiętać, że banki nie będzie nas namawiał do logowania, ani nie zapyta o PINy i tajne hasła. Oczywiście należy również być bardzo ostrożnym podczas kontaktu telefonicznego - tam również należy wzmóc czujność, szczególnie, jeżeli nie spodziewamy się telefonu z banku (nie prosiliśmy o kontakt), a dzwoni do nas ktoś, kto przedstawia się jako pracownik banku i pyta nas o dane osobowe i hasła.

Numer karty kredytowej podawajmy tylko na stronach instytucji, które zajmują się bezpośrednio autoryzacją kart
lub w dużych, dobrze znanych sklepach internetowych. Większość dobrych sklepów internetowych wykorzystuje technologię, dzięki której numer karty, datę ważności i kod CVV2/CVC2 podajemy na stronie instytucji autoryzującej - sprzedawca nie przechowuje na swoim serwerze numerów kart, a otrzymuje jedynie informację o tym, że zapłaciliśmy za towar.

Podając poufne dane, np. numer karty kredytowej lub hasło w systemie transakcyjnym szczególną uwagę należy zwrócić czy korzystamy z szyfrowanego połączenia. O bezpiecznym połączeniu świadczy znaczek zamkniętej kłódki (w prawym dolnym rogu okna lub w innym miejscu w zależności od używanej przeglądarki).

Każdy użytkownik Internetu powinien również zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera. Należy używać programów antywirusowych, programów typu firewall oraz zawsze pobierać publikowane "łaty"do używanego przez nas oprogramowania. Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa oprogramowania można uzyskać na stronach producentów lub grupach dyskusyjnych poruszających tą tematykę.
Warto poświęcić kilkanaście minut na szczegółową analizę tych dokumentów, aby w przyszłości nie obawiać się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Zmieniony ( sobota, 28 sierpnia 2010 )
« wstecz

Zobacz również: Argentyna, Zlotewakac, Ustrzyki
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.