Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Zdolności adaptacyjne PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, środa, 01 lutego 2012   
Osoby, które mnie znają, wiedzą, że lubię czytać o tym, jak duże zdolności adaptacyjne posiada człowiek. Bardzo często jest również w stanie usunąć z pamięci przeszłość i trudno mu sobie wyobrazić pewne fakty i zdarzenia. Rozmawiałem niedawno z osobą, która zaskoczyła mnie informacją, że jej mama próbuje rzucić palenie. Jako osoba niepaląca, która rzadko ma kontakt z nałogowymi palaczami nie umiem sobie wyobrazić mieszkania gdzie się pali. Tym bardziej nie umiem sobie wyobrazić mieszkania lub biura, gdzie pali tylko jedna osoba, a inne osoby funkcjonują w dymie papierosowym.
Ale... Przypomniałem sobie, że moja mama paliła kilkanaście lat. To były lata 80-90, kiedy palenie było czymś modnym i wyjątkowo popularnym. W sklepach było tylko kilka rodzajów papierosów, a kupienie tych lepszych wymagało wiedzy, do którego kiosku należy się udać i do którego sprzedawcy uśmiechnąć.
Najpopularniejsze były papierosy Klubowe. Były to papierosy z filtrem bibułkowym, która po rozwinięciu służyła dzieciom do zabawy. Papierosy występowały w dwóch wersjach Krakowskie i Radomskie - w zależności od tego jaki zakład je produkował. Krakowskie były znacznie bardziej pożądane - podobno były lepsze.
Dla bardziej nałogowych palaczy były papierosy bez filtra - Sporty lub Popularne. Te również były produkowane w kilku zakładach.
Nie wiem co było w ich składzie, ale kiedy zakończono produkcje Sportów, wiele osób nadal ich poszukiwało, jako produkt o wyjątkowym smaku i "sile oddziaływania", którego Popularne nie były w stanie zastąpić.

Mama paliła co najmniej paczkę dziennie. Pewnego dnia postanowiła, że przestaje i ... przestała. Bez żadnych konsekwencji zdrowotnych, plastrów ani drażetek - których wtedy nie było na rynku. Przypadek jest o tyle ciekawy, że podczas spotkań towarzyskich była w stanie zapalić jednego papierosa i nie powrócić do nałogowego palenia. Niestety nie wiem gdzie tkwi sekret.

Czasami warto spojrzeć na przeszłość i zwrócić uwagę, że niektóre szczegóły pamiętamy, ale nie mają one żadnego znaczenia. Inne zapominamy i dostosowujemy się do nowych warunków, nie umiejąc sobie wyobrazić jak wyglądała przeszłość. Ważne, aby rzeczy mało istotne nie były przez nas traktowane jako kluczowe. Kropka.

Jeszcze krótka notka o odświeżaniu wspomnień ...

Na aukcjach można znaleźć "kolekcjonerskie" wersje papierosów z lat 80 i 90. Nie wiem czy taki produkt ma jakiś okres trwałości, ale mam ochotę kupić i spróbować jak smakuje główna używka końcówki komunizmu i początku kapitalizmu. Smak z pewnością testowałem w dzieciństwie :) ale to również wspomnienie, które zostało zatarte przez inne smaki i zapachy obecne w mojej głowie.

Zmieniony ( środa, 01 lutego 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Kolumbia, Lotwa, Zlotewakac
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.