Start arrow Bezpieczny Internet arrow Grupy dyskusyjne jako źródło informacji
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Grupy dyskusyjne jako źródło informacji PDF Drukuj E-mail
Oceny: 3 / 2
KiepskiBardzo dobry 
plusz, czwartek, 06 stycznia 2005   
Grupy dyskusyjne (news) to rodzaj forum na którym można wymieniać poglądy, szukać odpowiedzi na pytania oraz udzielać odpowiedzi i porad innym osobom. Do korzystania z grup dyskusyjnych można wykorzystać program pocztowy lub skorzystać z grup na stronie internetowej. Przykładowe witryny, na których możemy czytać publikacje innych użytkowników grup to niusy.onet.pl, groups.google.pl.
Bardzo ważne jest, aby na grupie "utajnić" swój adres e-mail, aby uchronić się przed spamem. Więcej na ten temat można poczytać w publikacji "jak walczyć ze spamem".

Grupy dyskusyjne podzielone są na działy tematyczne. Podział ten jest hierarchiczny i odzwierciedlony w nazwach grup. Nazwy są zazwyczaj kilkuczłonowe, gdzie poszczególne człony oddzielone są kropkami. Nazwę grupy należy czytać od strony lewej do prawej, przechodząc w ten sposób od informacji ogólnych do szczegółowych. Na przykład pl.soc.prawo.podatki jest polskojęzyczną grupą dyskusyjną (pl.), poświęconą tematom społecznym (soc. od society), konkretnie zaś prawu (prawo), a w szczególności podatkom (podatki).

Podjęcie dyskusji na grupie wymaga zapoznania się z zasadami tam panującymi, poruszaną tematyką i charakterem grupy. Każda grupa ma spisane takie zasady i na początku warto spytać stałych bywalców o adres strony na której można je przeczytać. Warto poświęcić na to kilka dni, aby w przyszłości nie skupić na sobie gniewu niezadowolonych z łamania zasad stałych uczestników dyskusji.
Zanim zaczniemy zadawać pytania na grupie, warto przejrzeć archiwum grupy. Okazuje się, że większość pytań jakie chcemy zadać została już wcześniej na grupie poruszona - dotyczy to szczególnie tematów prawnych, podatkowych itp., które zależą w dużej mierze od wydarzeń w kraju i aktualnych przepisów. Ostatnio (luty 2004) "najmodniejszymi" tematami grupy podatkowej są nowe zasady płacenia składek na ZUS oraz zasady rozliczenia podatku dochodowego.

Wyszukiwanie w grupach dyskusyjnych jest bardzo podobne do wyszukiwania w stronach internetowych. Polecam wykorzystanie zaawansowanej wyszukiwarki groups.google.pl, która bardzo dokładnie pozwala zlokalizować interesujące nas tematy, z możliwością określenia czasu opublikowania wiadomości i grupy na której była opublikowana.

Grupy dyskusyjne są z pewnością bardzo pożytecznym narzędziem w codziennej pracy, szczególnie w pracy dziennikarza i prawnika.

Inne grupy, które uważam za warte polecenia to:
pl.soc.prawo, pl.biznes.banki, pl.misc.konsumenci, pl.regionalne.warszawa

Polecane strony:

Zmieniony ( czwartek, 06 stycznia 2005 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Urugwaj, Miod, Korsyka
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.