Start arrow Bezpieczny Internet arrow Jak bronić się przed spamem
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Jak bronić się przed spamem PDF Drukuj E-mail
Oceny: 3 / 2
KiepskiBardzo dobry 
plusz, czwartek, 06 stycznia 2005   
Za "spam" uważa wiadomości, w jakiejkolwiek formie, do osób, które sobie tego nie życzą. Słowem "spam" określane są zwykle wiadomości e-mail, które są rozsyłane do wielu osób, które nie wyraziły zgody na ich otrzymanie. Wiadomości takie zapychają skrzynki pocztowe i generują niepotrzebny ruch w sieci. W Polsce 18.07.2002r. uchwalono "Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną", która weszła w życie 10 marca 2003r. Art.10 ust.1 stwierdza:
"Zakazane jest przesyłanej niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej"
Naruszenie tego artykułu jest wykroczeniem naruszającym ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (art.10 ust. 3). Grozi za ten czyn grzywna (art.25) do 5 000 zł za każde naruszenie.
Adresy e-mail, na które wysyłany jest spam są pozyskiwane na kilka sposobów:

1. Grupy dyskusyjne
Jednym z najczęściej wykorzystywanym do pozyskania adresów sposobem jest ich wyszukiwanie na grupach dyskusyjnych. Nie jest to robione ręcznie, ale istnieją specjalne automaty stale śledzące grupy dyskusyjne i wyszukujące adresy e-mail.
Istnieją dwa sposoby ochrony naszego adresu. Możemy nie podawać w ogóle kontaktu e-mail i wykorzystywać jedynie publicznie dostępne wiadomości, albo możemy "zakodować" adres. Należy zwracać jednak uwagę, że w miarę zwiększania się świadomości użytkowników grup dyskusyjnych, doskonalone są automaty. Często nie wystarczy już zabezpieczenia typu _spam.pl , automaty potrafią rozpoznać i usunąć człon usun_spam i wykorzystać nasz adres. Warto więc wymyślić własny sposób zakodowania adresu, tak, aby człowiek mógł go rozkodować, a automat nie wychwycił, że jest to adres e-mail. Przykładowe zabezpieczenie adresu może wyglądać tak: konto nazwa na serwerze onet.pl lub lepiej konto nazwa na onecie. Osoba zainteresowana powinna sobie poradzić, a automat nie ma szans (do czasu oczywiście, dopóki nie zostanie udoskonalony)
Jeśli ktoś chce przekonać się ile czasu zajmuje automatom pozyskanie i wykorzystanie adresu e-mail, proponuję założyć bezpłatną skrzynkę na jakimś portalu i podać jawnie adres na grupie dyskusyjnej.

2. "Łańcuszki szczęścia"
Dość często zdarza się, że otrzymujemy e-mail typu:
"Prześlij ten e-mail do 10 osób, a będziesz szczęśliwy"
Oczywiście w listach często znajdują się oferty typu:
"Prześlij ten e-mail do 10 osób, a do nas prześlij jego kopię, a otrzymasz darmowy talon na wczasy"
Pomijając już fakt, że do darmowego talonu należy wykupić obowiązkowe posiłki w zawyżonej cenie, okazuje się, że za taki talon płacimy po prostu adresami e-mail znajomych.
Czasami tego typu "spam" ma bardziej przekonującą i drastyczną postać:
"Mama ma operację. Potrzebuje krwi ARh-. Prześlij ten list do wszystkich swoich znajomych, a do nas kopię wiadomości. Jeśli możesz oddaj krew."
Niestety nawet takie wiadomości najczęściej nie są prawdziwe, a krążą w sieci miesiącami. Co prawda zdarza się, że ktoś poszukuje e-mailem dawców, ale wysyłanie takiego listu ma sens jedynie do osób, które znamy i w imieniu osób, które znamy osobiście.

3. Wysyłki typu "wszyscy z książki adresowej"
Jeżeli nie możemy się powstrzymać przed wysłaniem listu do wielu osób (niestety często takim listem jest każdy napotkany w sieci żart obrazkowy), to wpisujmy adresy do pola programu pocztowego UDW (Ukryte Do Wiadomości, lub BCC Blind Carbon Copy), zamiast pola DO. Dzięki temu odbiorcy nie będą widzieli kto jeszcze otrzymał wiadomość, a tym bardziej nie będą mogli wykorzystać otrzymanych adresów do wysłania kolejnych wiadomości. Jeżeli nie widać pod polem DO pola BCC to należy (w outlooku), po wybraniu "nowa wiadomość" w menu Widok, wybrać opcję "pokaż wszystkie nagłówki". Więcej na temat konfiguracji programów pocztowych można znaleźć w zakładce "Pomoc" programu.
Niedopuszczalne jest wysyłanie wiadomości do wszystkich odbiorców z książki adresowej. Najpopularniejsze programy pocztowe mają taką cechę, że w domyślnej konfiguracji rejestrują w książce adresowej e-mail każdej osoby do której wysyłamy wiadomość. Jeśli nie zastanawiamy się, do kogo wysyłamy wiadomość, trafia ona do wielu osób i instytucji zupełnie nią nie zainteresowanych, a dodatkowo wyświetla pełną listę odbiorców wiadomości.

4. Strony WWW
Specjalne automaty przeszukują strony internetowe i wyłapują ciągi znaków zgodne z formatem (gdzie aaa to nazwa konta, a bbb.pl to nazwa domeny). Nie należy więc podawać w jawnej postaci adresów e-mail na stronie, ponieważ możemy stać się potencjalnym odbiorcą wiadomości spamowych
Sposobów podania adresu e-mail na stronie jest kilka. Można zastosować odpowiedni formularz kontaktu, co całkowicie eliminuje potrzebę podawania adresu e-mail, możemy podać adres w postaci zakodowanej, np. aaa (at) bbb.pl lub aaa (tutaj małpa) bbb.pl , albo _to.z_adresu.pl . Taki sposób podania adresu pozwala na jego "odkodowanie" człowiekowi, natomiast blokuje jego pozyskanie automatom.

5. Formularze
Często w bardzo nieprzemyślany sposób podajemy nasz adres e-mail w różnego rodzaju konkursach lub na stronach z których pobieramy oprogramowanie lub muzykę. Warto zastanowić się w jaki sposób nasz adres może zostać wykorzystany i komu go podajemy. Zwykle osoby, które pochopnie podały swój adres na zagranicznych stronach organizujących konkursy bardzo szybko stają się ofiarami spammerów.
Jeśli firma która wymaga od nas podania adresu e-mail nie jest nam bardzo dobrze znana, a chcemy podać adres, aby uzyskać dostęp do zasobów, warto założyć wówczas "jednorazową" skrzynkę na darmowym portalu, z której w razie problemów ze spamem można łatwo zrezygnować.

6. Jak się bronić ?
Przed spamem można się bronić. Nawet proste programy pocztowe mają funkcję blokowania nadawców i filtrowania wiadomości na podstawie treści. Jednakże znaczna ilość spamu jest wysyłana w sposób uniemożliwiający zastosowanie prostych reguł. Warto wówczas zainstalować jeden z darmowych programów antyspamowych (np. SpamPal). Program taki potrafi na podstawie wielu przesłanek ustalić z dużym prawdopodobieństwem czy wiadomość jest spamem i odpowiednio zareagować.
W mechanizmy antyspamowe jest wyposażonych coraz więcej komercyjnych serwerów pocztowych - warto zainwestować 50 zł rocznie, aby nie tracić czasu na wyszukanie ważnych wiadomości wśród setek śmieci.
Jeśli otrzymamy niechciane wiadomości z polskich serwerów, szczególnie z darmowych kont pocztowych, warto również zgłosić ten fakt administratorowi serwera. Zwykle wystarczy przesłanie kopii wiadomości (funkcją "prześlij dalej jako załącznik) na adres abuse@nazwa_serwera (na przykład ). Może się jednak okazać, że adres nadawcy nie ma nic wspólnego z prawdziwym nadawcą wiadomości i właściwego administratora należy szukać w nagłówku listu w źródle wiadomości.

Więcej o sposobach radzenia sobie ze spamem można znaleźć na stronie http://nospam-pl.net/
Skrócony poradnik na temat spamu znajduje się na stronie http://home.pl/spam

« wstecz   dalej »

Zobacz również: Dominikana, Majorka, Sardynia
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.