Start arrow Podróże arrow Hobby - Cataphiles
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Hobby - Cataphiles PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 2
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, środa, 16 maja 2012   
Pytając kogoś o hobby, w większość przypadków słyszymy odpowiedź: książki, podróże, rower, rolki, taniec, bieganie. Osoby bardziej kreatywne zajmują się sztuką, śledzeniem afer i opisywaniem ich na blogu, eksperymentami kulinarnymi. Te, które próbują byc unikalne wymieniają tak dziwne zainteresowania jak parkour, owling, draping albo eksploracje niezbadanych obszarów umysłu :)
Ale hobby o którym usłyszałem dzisiaj jest naprawdę wyjątkowe. Cataphile - czyli ludzie, który nielegalnie eksplorują podziemny Paryż.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale Paryż został zbudowany głównie z kamieni, które ... znajdowały się pod Paryżem. Bogate złoża wapieni i gipsu spowodowały, że pod większością obszaru Paryża znajdują się groty i opuszczone kopalnie. Łącznie prawie 300 km korytarzy.

Bardzo niewielka część jest przystosowana dla zwiedzających - organizowane są wycieczki dla turystów, którzy chcą podziwiać podziemne groty, malowidła, lub katakumby, gdzie zgromadzono wydobyte z ziemi w innych miejscach kości i czaszki.

Ale to co legalne, dla wielu osób jest zupełnie nieatrakcyjne. Od 1955 roku przebywanie w podziemiach jest nielegalne. Organizują się więc w internecie, wyszukują wejścia, których nie zlokalizowała jeszcze policja i które nie zostały zabezpieczone i eksplorują, utrwalając jednocześnie swoje dokonania na blogach.
Niektóre zdjęcia naprawdę budzą podziw.

Poniżej kilka przykładów.Więcej zdjęć można wyszukać wpisując w wyszukiwarce hasło: cataphile lub "carrieres de Paris".

Polecam również:
www.comperes.org
www.cataphile.com
http://soussols.free.fr/carrieres.html
http://catacombes.web.free.fr/


Wpis zainspirowany wykładem dr Dariusza Krawczyka w ramach zajęć na Uniwersytecie Otwartym UW

Zmieniony ( czwartek, 17 maja 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Urugwaj, Dominikana, Lotwa
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.