Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Słowik PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, wtorek, 29 maja 2012   
W ubiegłą sobotę w Teatrze Wielkim odbyła się premiera przedstawienia "Słowik". Ta znana baśń Hansa Christiana Andersena i libretto Igora Strawińskiego w połączeniu z doskonałą scenografią dostarczyły wrażeń nie tylko dzieciom.
Baśń została opracowana w taki sposób, aby w łagodny sposób wprowadzić najmłodszych widzów w świat opery. Pierwsze 15 minut to szczegółowo opowiedziana przez Wojciecha Malajkata bajka - każdy widz może zapoznać się z tym co zobaczy na scenie. Ma to nie tylko walor edukacyjny, ale również podgrzewa emocje. Kiedy po wstępie podnosi się kurtyna i pojawia się rybak, fale oraz wyłaniająca się z mgły scenografia, nie mamy wątpliwości, że czeka nas kilkadziesiąt magicznych minut.

Kolejne sceny powodują wzrost emocji. Kulminacja następuje, kiedy przed widzem pojawia się wielkie łoże z Cesarzem (rewelacyjny Adam Kruszewski, znany m.in. ze Strasznego dworu oraz z Warszawskiej Opery Kameralnej). Porywają nas dziesiątki artystów ubranych w kolorowe stroje, lampiony, chińskie smoki, a w tle cicha i spokojna muzyka, o której łatwo zapomnieć przyglądając się szczegółom kostiumów.
Pełnia szczęścia następuje po odśpiewaniu głównej pieśni przez Słowika. Na sali wyczuwa się, że to jest ten moment na który wszyscy czekali i właśnie taki śpiew mógł wywołać łzy w oczach cesarza.
Jedynym mankamentem przedstawienia, który prawdopodobnie jest wyczuwalny tylko dla dorosłych, może być ... zakończenie. Ze względu na młodych widzów baśń kończy się już po 45 minutach. Zdecydowanie pozostaje niedosyt i chciałoby się obejrzeć je ponownie, tym razem zajmując miejsce bliżej sceny, aby jeszcze dokładniej obejrzeć szczegóły i mimikę artystów.
Pozostaje również jedno nieodpowiedziane pytanie - czy "niebieski" to Bonzo czy Szambelan :) trzeba zobaczyć ponownie.
Zmieniony ( wtorek, 29 maja 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Luksemburg, Miod, Czorsztyn
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.