Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Weiser Dawidek PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, sobota, 07 lipca 2012   
weiser dawidekKilka dni temu zostałem zachęcony do przeczytania jednej z ważniejszych powieści ostatnich dekad, opublikowanej w 1987 roku książki Pawła Huelle, "Weiser Dawidek". Początkowe stadium anginy z wysoką gorączką i dużą ilością snu nie pozwoliło na natychmiastowe zapoznanie się z publikacją, ale kiedy już stan zdrowia na to pozwolił, po rozpoczęciu, dość płynnie, w ciągu kilkunastu godzin, dotarłem do końca.

I tutaj pojawiło się zasadne pytanie: "Czy książka się spodobała?".
Odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony książka podaje wszystko bardzo wprost i wydaje się, że to, co było czytane jako odkrycie w latach osiemdziesiątych, straciło nieco na aktualności. Kilkanaście filmów z lat 70 i 80, które pokazywały zabawy dziecięce i czas sielanki jest dość dużą konkurencją dla wyobraźni.

Z drugiej strony bez pomocy recenzentów z łatwością wymieniam większość cech, za które książka jest ceniona.
Dostrzegam wspomnienia z dzieciństwa, ich zniekształcenia w czasie, dziecięcą idyllę, inne postrzeganie świata dorosłych, plany i marzenia.
Czytając miałem jednak cały czas przed oczami bardzo klarowny opis obrazów - bez analizy uczuć, relacji, skomplikowanych sytuacji życiowych.
Większość tematów była jedynie zasygnalizowana - autor nie zaskoczył mnie "dogłębną znajomością ludzkiej psychiki". Być może tak właśnie działa ludzka pamięć oraz wspomnienia z okresu dziecięcego, ale oczekiwałem, że nie będzie to tylko próba spisania wspomnień, ale próba ich analizy pod kątem modyfikującego wpływu czasu.

Na plusy zaliczam:
- książka przypomniała moje zabawy z dzieciństwa,
- mówi o pewnych relacjach i predyspozycjach, które ujawniają się już w najmłodszym wieku,
- mówi o przywództwie i różnych typach charakterów,
- mówi o funkcjonowaniu ludzkiej pamięci,
- pokazuje w jaki sposób człowiek może dostosować się do zmieniających się warunków i otoczenia.


Brakuje:
- wyborów moralnych,
- eksploracji psychiki,
- zaskakującego odniesienia do podświadomych zachowań czytającego (co potrafi np. Murakami),
- szerszego opisu i analizy sygnalizowanych zachowań skrajnych, takich jak szantaż, perwersja, oszustwo.

Ponieważ książka nie zawiera również porywających opisów zjawisk przyrody, relacji w lokalnych społecznościach, w rodzinie lub wewnątrz ludzkiego umysłu, a nie jest też manifestem politycznym dość trudno mi ją sklasyfikować. Być może nastawiłem się na coś, przez co będzie trudno przebrnąć (jak np. "Lord Jim"), albo pozostawi wiele do myślenia ("Na południe od granicy ...").

A być może wartością, która nakazywałaby polecenie jej innym osobom może być właśnie ta "nieuchwytność" w kategoriach.

Zmieniony ( niedziela, 08 lipca 2012 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Ojcow, Luksemburg, Zlotewakac
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.