Start arrow Pożyteczne informacje arrow Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 2
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, piątek, 07 stycznia 2005   

Poniżej wybrałem 4 najważniejsze zasady, które najczęściej powodują niezadowolenie współużytkowników drogi (i często poruszane są na grupie pl.misc.samochody

1. Kierunkowskaz służy do tego, aby poinformować o zamiarze zmiany kierunku ruchu, a nie o samym fakcie takiej zmiany (to widać)
(Kodeks Drogowy § 22 art. 5: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru." )
Wniosek: Kierunkowskaz należy włączyć przed rozpoczęciem manewru, a nie w jego trakcie.

2. Światła używane nawet w słoneczny dzień znacznie zwiększają bezpieczeństwo - auto może zostać szybciej dostrzeżone, a na pewno poprawnie ustawione światła mijania nie rażą innych kierowców.
Wniosek: Warto używać świateł mijania przez cały rok, a przynajmniej w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza, np. kiedy pada deszcz.

3. Tylne światła przeciwmgielne służą do tego, aby nasze auto był wcześniej dostrzeżone w warunkach zmniejszonej widoczności. W innych przypadkach rażą kierowcę, który jedzie za nami.
(Kodeks Drogowy § 30 art. 3: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła." )
Wniosek: Wyłącz tylne światło przeciwmgielne, jeśli widzisz, że ktoś za tobą jedzie w małej odległości.

4. Jeśli jesteś wyprzedzany - nie przyspieszaj.
( Kodeks Drogowy § 24 art. 6 : "Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby - zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.")

« wstecz

Zobacz również: Majorka, Paragwaj, Miod
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.