Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Trudne wyrazy - eschatologia PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, poniedziałek, 22 kwietnia 2013   
Bardzo często opis, którego nie rozumiemy zachęca do zapoznania się z treścią książki, albo przedstawienia. Nie ma na ten temat badań naukowych, ale nie po raz pierwszy spotykam się z recenzją, która zwraca na siebie uwage przede wszystkim tym, że trudno ją zrozumieć bez słownika języka polskiego. Tym razem coś z zakresu sztuki operowej:

"Lewą półkulą mózgu rządzi ponoć logika, prawą – emocje i intuicja. Qudsja Zaher Pawła Szymańskiego przemawia właśnie do naszych prawych połów. Jest bowiem pierwszą polską operą eschatologiczną, o akcji pośmiertnej. Koncept godny Śpiewu młodzianków w piecu ognistym Stockhausena. Lecz libretto Macieja J. Drygasa maluje zaświaty podwodne, przystań zapomnianych topielców. W takim to limbie, przeszywanym atonalnym szlochem zmarłych i twardymi recytatywami dziecięcych strażników pamięci, na obietnicę wieczności czeka Afganka Qudsja, która ofiarowała życie za grupę uchodźców. Ale nim jej dostąpi, odkryje swój los w dziejach niewiasty z plemienia Wikingów sprzed tysiąca lat. Bo czas odbiera ofiarom okrucieństw historii nawet tożsamość, zmienia je w cienie, w bezimienny, łkający chór. I tylko muzyka zdolna jest ich opłakać."

« wstecz   dalej »

Zobacz również: Dominikana, Zlotewakac, Argentyna
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.