Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Kaligrafia PDF Drukuj E-mail
Oceny: 0 / 0
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, czwartek, 31 października 2013   
W erze internetu teksty powstają błyskawicznie, każdą literówkę lub sformułowanie można poprawić, a nikt nie zastanawia się w jakich okolicznościach tekst powstał, często nie myślimy nawet o tym, kto jest jego autorem.
Odwiedzając Getty Center w Los Angeles miałem przyjemność zapoznać się z jednym z najciekawszych starodruków - modlitewnikiem z 12 wieku - St. Albans Psalter.Doskonale zorganizowana wystawa prezentuje nie tylko poszczególne strony księgi, ale również opisuje w jaki sposób powstawało "podłoże", czyli odpowiednio spreparowane skóry zwierząt, jak przytotowywano barwniki oraz jak malowane były ilustracje. Zabrakło mi jednak informacji w jaki sposób powstawały litery - każda z nich sama w sobie jest czymś wyjątkowym.Odpowiedź znalazłem w jednym z ulubionych miejsc w tego typu muzeach - sklepie z pamiątkami.

Natrafiłem tam na książkę, która opisuje i instruuje jak należy pisać, a w zasadzie malować, każdą z liter w wybranym przez nas kroju czcionki. Można również zakupić profesjonalny zestaw do kaligrafii - pióro, atrament i wysokiej jakości papier.Co prawda obecnie nie będę mógł się zająć praktykowaniem tego rodzaju "sztuki", ale być może kiedyś przyjdzie czas na wykorzystanie wiedzy z ksiązki. Książka jest do kupienia również na Amazon.
Zmieniony ( czwartek, 31 października 2013 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Superk, Andama, Sardynia
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.