Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Szisza - fajka wodna PDF Drukuj E-mail
Oceny: 4 / 79
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, sobota, 06 maja 2006   
Sheesha, polski odpowiednik - szisza (arab. شيشة) (nazwa egipska), zwana też nargilą (arab. نرجيلة) (nazwa pochodząca z Libanu), lub argilą (arab. أرجيلة) to rodzaj fajki wodnej tradycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Azji przedmiotu do palenia.

Zbudowana jest ona z:
* najczęśniej szklanego naczynia (często także miedzianego lub ceramicznego) zdobionego elementami orientalnymi, do którego nalewa się wodę
* metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) nakładanej na wierzch, pełniącej rolę jednocześnie korka jak i odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką lub glinianym nakładanym naczynkiem na mokry tytoń, tzw. melasę.
* elastycznej rurki (wykonywanej pierwotnie ze skóry), także często metalowej powleczonej materiałem lub plastikowej, zdobionej, zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu.

Mokry tytoń w wielu różnych smakach w fajce wodnej nie jest palony bezpośrednio. Przykrywa się go podziurkowaną folią aluminiową, i na nią kładzie specjalnie do tego przeznaczone okrągłe węgielki. Niektóre fajki posiadają także specjalne kominki by osłonić węgielki, dzięki którym fajka pali się dłużej. Poprzez zaciąganie powietrza przez wąż węgielek tli się i podgrzewa znajdujący się pod nim tytoń. Powstający dym przechodzi przez wodę w zbiorniku, która ochładza go i filtruje. Tytoń do fajki wodnej ma bardzo niewielką zawartość nikotyny (ok. 0,5%). Dym z fajki wodnej jest więc zdecydowanie delikatniejszy i mniej szkodliwy od dymu.

Instrukcja obsługi fajki wodnej:

1. Napełnić podstawę do 3/4 wysokości wodą.
2. Szczelnie połączyć podstawę z korpusem fajki.
3. Podłączyć wężyk używając do tego dołączonych do kompletu uszczelek.
4. Założyć metalową podstawkę, nełożyć cybuch i nałożyć do cybucha aromatyzowanego tytoniu.
5. Zakryć cybuch folią aluminiową i wykonać w niej parę dziur.
6. Na folii położyć kilka kawałków rozrzażonego węgla drzewnego używając specjalnych szczypiec.

I można się zaciągnąć, gęstym, aromatycznym dymem.
Zmieniony ( sobota, 06 maja 2006 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Paragwaj, Lotwa, Ustrzyki
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.