Start arrow Motoryzacja arrow Jak usunąc plamy z kamienia lub wapna z karoserii samochodu
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Jak usunąc plamy z kamienia lub wapna z karoserii samochodu PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 21
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, czwartek, 14 stycznia 2010   
Po kilkunastu latach bezproblemowej jazdy (no, może poza kamyczkami tworzącymi odprysk na szybie raz w roku) w końcu przytrafił się mi dość ciekawy przypadek. Prawie nowe auto (1 rok) stało sobie bezpiecznie w garażu podziemnym i następnego dnia stwierdziłem dziwne białe plamy, które nie dały się zetrzeć. Po chwili dostrzegłem, że źródłem zacieków jest kapiący sufit - podobno ze względu na dużą ilość śniegu na stropie garażu (nad garażem jest patio) zaczęły przeciekać dylatacje i stąd zacieki. Niestety okazało się, że zacieki "kamienne" z wapna nie dadzą się łatwo zmyć. Po poradę pojechałem do myjni. Auto umyli, ale niestety zacieków się udało się usunąć. Ubezpieczyciel doradził mi zgłoszenie szkody i oczywiście likwidację szkody na koszt spółdzielni. Lakiernik doradził polerowanie. Po dokładnej analizie sieci i różnych porad, m.in. na grupie pl.misc.samochody zdecydowałem się na szybszy sposób - użyłem Cilit kamień i rdza. Najpierw wykonałem test na szybie, następnie na wewnętrznej stronie maski w niewidocznym miejscu. Kiedy upewniłem się, że po 30 sekundach obecności środka na lakierze lakier na tym nie ucierpiał (lakier metalic) przystąpiłem do usuwania plam.

INSTRUKCJA:
należy przygotować dwie gąbki, wiadro z wodą i mydłem, kilka rolek ręcznika papierowego. Najpierw pryskamy środek na gąbkę, przecieramy plamę nie dłużej niż 20-40 sekund, następnie obficie zmywamy druga gąbką z woda i mydłem. Woda z mydłem ma odczyn zasadowy i niweluje działanie kwasu zawartego w Cilicie. Wycieramy do sucha i do następnego zacieku.

Generalnie efekt bardzo dobry - plam nie ma. Dopatrzyłem się natomiast na lakierze wielu drobnych zarysowań, prawdopodobnie od kamyczków na drodze oraz delikatnych zadrapań w miejscach gdzie próbowałem wcześniej zdrapywać wapno paznokciem. Tego nie należy robić.

Poza tym w miejscach gdzie były zacieki, po uważnym przyjrzeniu się "pod światło" widać że lakier jest delikatnie ciemniejszy - no ale trzeba się wpatrzeć i nie jest to efekt czyszczenia ale samego osadu, który prawdopodobnie spływał z maski przez całą noc.

Od zaciekinakaroserii
Od zaciekinakaroserii
Więcej zdjęć pod adresem

http://picasaweb.google.pl/pluszpicassa/Zaciekinakaroserii?authkey=Gv1sRgCP-un4v-9au2Lg&feat=directlink
Zmieniony ( czwartek, 14 stycznia 2010 )
dalej »

Zobacz również: Andama, Luksemburg, Czorsztyn
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.