Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Jak usunąć plamy z butów po zimie PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 12
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, wtorek, 02 lutego 2010   
Zima w pełni. Na ulicach mnóstwo soli. Do tego błoto pośniegowe zwane "breją". Niestety, jeśli nie uwzględniliśmy tego wcześniej i nie zaimpregnowaliśmy obuwia, to pojawią się na nim obrzydliwe plamy z soli. Czasami wystarczy przemyć je woda z mydłem i dobrze zapastować, ale w przypadku butów z nubuku/zamszu takie plamy i tak się pojawiają.

Zresztą buty skórzane po kilku dniach bez pastowania również się przebarwiają i nic plam nie usuwa. Ale jest na to kilka przetestowanych sposobów. Przeczytaj jak usunąć sól z butów w zimie.
Jak usunąć plamy po śniegu, błota pośniegowego lub z soli z butów

Najpierw przemywamy buty wodą i suszymy. Jeśli plamy nie schodzą to kupujemy w sklepie butelkę octu (chyba najmniejsza to półlitrowa). W szklance/kubku mieszamy jedną część octu i jedną część wody (czyli pół na pół). Bierzemy szmatkę lub gąbeczkę i zmywamy plamy wodą z octem. Następnie obficie płuczemy wodą z mydłem, wycieramy i zostawiamy do wyschnięcia. Sprawdzone - jak widać na fotce - niestety nie zrobiłem fotki z plamami :( Jeśli ktoś zdąży zrobić przed i po teście to poproszę o przesłanie emailem. Butów nie suszymy na kaloryferze, ale w temperaturze pokojowej, najlepiej z włożonymi do środka zmiętymi gazetami lub prawidłami (o ile posiadamy).

Po wyschnięciu sprawdzamy. Jeśli sól nadal wychodzi to czynność powtarzamy. Sprawdzone - u mnie, na dość "zapuszczonych" butach cała sól (czyli chlorek sodu) zeszła po dwóch zabiegach.

Następnie należy buty odpowiednio zabezpieczyć. Do butów skórzanych najlepiej użyć porządnej pasty (takiej w okrągłym pudełeczku), którą nakłada się małą szczoteczką i poleruje dużą. Taka pasta dodatkowo impregnuje skórę i zapobiega wnikaniu wody zmieszanej z solą. Pasty w kremach są doskonałe na lato.
Przy okazji. Nawet w lecie nie należy stosować szybkoschnących past z aplikatorem. One po prostu niszczą skórę, chociaż użycie jest łatwe i szybkie.

Wracając do zabezpieczeń. Butów zamszowych i "nubukowych" zapastować się nie da, ale oczywiście możemy użyć specjalny impregnat do butów w sprayu.

Cena ok 18 zł. Uwaga - wydziela dość intensywny zapach więc warto operację przeprowadzić na zewnątrz lub na balkonie. Buty spryskujemy impregantem z odległości 15-20 cm, po 5 minutach wyschną i możemy wyruszyć na śnieg/ błoto pośniegowe.

Przed impregnacją można również przeczyścić dodatkowo buty specjalnym środkiem do czyszczenia nubuku i zamszu - ale w sumie w mojej ocenie nie daje to żadnych dodatkowych korzyści (to moja subiektywna ocena).Powodzenia i szybkiego nadejścia wiosny :)
Zmieniony ( wtorek, 02 lutego 2010 )
« wstecz   dalej »

Zobacz również: Hawaje, Indonezja, Czorsztyn
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.