Start arrow Podróże arrow Andamany, raj na Ziemi
Flesz-Fakty
Na tym świecie powodzenie odnoszą ci, którzy poszukują odpowiadających im warunków, a jeśli nie mogą ich znaleźć, stwarzają je sami. - George Bernard Shaw
Andamany, raj na Ziemi PDF Drukuj E-mail
Oceny: 5 / 4
KiepskiBardzo dobry 
plusz.pl, poniedziałek, 31 maja 2010   
Havelock, AndamanyAndamany to miejsce niezwykłe, przez niektórych określane również mianem iście magicznego. W skład tego położonego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Zatoką Bengalską, a Morzem Andamańskim archipelagu wchodzi 576 wysp, z których jedynie 26 zaliczane jest do miejsc zamieszkałych. Same Andamany liczą sobie 352 km długości i szerokości dochodzącej do 51 km zajmując przy tym powierzchnię 6408 km². Stolicą, będącą jednocześnie głównym ośrodkiem archipelagu jest Port Blair.

Andamany to miejsce wręcz idealne na wyjazd wakacyjny dla wszystkich osób pragnących wypoczynku przez duże „W”. Dlaczego? Otóż ten przepiękny archipelag składający się w przeważającej mierze z otoczonych rafami koralowymi i pokrytych lasem tropikalnym wysp górzystych, jest niemalże niezmąconą wynalazkami cywilizacji, oazą spokoju. Niemniej jednak, pomimo niekwestionowanych uroków tego dziewiczego zakątka, Andamany nie należą do miejsc nad wyraz obleganych przez turystów. A dlaczego? Przypuszcza się, iż wpływ na taki właśnie stan rzeczy, ma już wspomniany powyżej brak „cudów cywilizacyjnych” oraz nieco skomplikowana…. biurokracja hinduska.

A co warto zobaczyć na Andamanach?

Andamany to przede wszystkim miejsce dzikie, dziewicze. Każdy, kto pragnie, choć raz w życiu poczuć na własnej skórze oddech natury oraz piękno raf koralowych i bajecznie czystych plaż, z całą pewnością poczuje się tu po prostu jak w domu. To raj niezmąconego odpoczynku, w którym nie możemy liczyć na zaczepiającego nas na ulicy akwizytora czy też oślepiający blask billboardów reklamowych. A jakie miejsca, konkretnie, warto odwiedzić podczas pobytu na Andamanach?

Havelock Island

Havelock, Andamany
Havelock Island (nazywana również po prostu Havelock) to położona na wschód od Wielkiego Andamanu, największa wyspa Archipelagu Ritchie o powierzchni oscylującej koło 92 km2.

Havelock Island to jedno z niewielu miejsc, do jakiego administracja Andamanów i Nikobarów dała dostęp turystom. Warto bowiem wspomnieć, iż nawet pomimo otrzymanego od władz pozwolenia na pobyt na Andamanach, odwiedziny na wyspach są dość mocno ograniczone. Dla przykładu: archipelag Nikobarów, w którym to zobaczyć można między innymi podwodny park narodowy czy też tropikalny las deszczowy, turystom udostępniony nie jest. Wejście na ten teren możliwe jest jedynie po opłaceniu kolejnego – raczej nienależącego do najtańszych - pozwolenia. Wracając jednak do tematu Havelock Island. Ta, w założeniu promująca zalety ekoturystyki wyspa, złożona jest w zasadzie głównie z trzech plaż, a mianowicie plaży numer 7 zwanej również mianem plaży Raha Nagar (notabene będącą najsłynniejszą, a tym samym najczęściej odwiedzaną przez turystów plażą), plaży numer 3 czyli Elephant Beach Hathi Dera na Havelock (jej niezaprzeczalnymi atutami jest bogata, skupiająca na sobie wzrok turystów flora oraz fauna, zwłaszcza korale) oraz plaża numer 5 – VijayNagar. W niniejszym artykule skupimy się jednak na najpopularniejszej z wyżej wymienionych, plaży numer 7. Havelock, Andamany

Plaża numer 7 - Raha Nagar, uznawana również na jedną z najpiękniejszych plaż świata, to odcinek liczący sobie około 8 kilometrów długości. Na przybywających na Raha Nagar turystów, pierwsze atrakcje czekać będą już przed samym wejście na plażę. Tutaj bowiem skosztować można miejscowej żywności (serwowanej w budkach) jak również napić się wody kokosowej i to bezpośrednio z kokosa! Sama plaża zaliczana jest, jak zostało to już kilkakrotnie wspomniane, do miejsc naprawdę przepięknych. Cudownie, perfekcyjnie biały piasek oraz błękitna woda to cechy charakterystyczne tego raju na ziemi. Ponadto plaży numer 7, pomimo swojej popularności, wciąż nie należy zaliczać do miejsc przepełnionych. Wręcz przeciwnie. Przy tak zwanych „dobry wiatrach” może się zdarzyć, że spacer po tym uroczym, piaszczystym zakątku odbyć możemy… kompletnie samotnie.

Port Blair

Na wyspie Andaman Południowy, a konkretniej nad Morzem Andamańskim, położony jest ośrodek administracyjny terytorium związkowego Andamany i Nikobary – Port Blair. Sama nazwa stolicy Andamanów powzięta została od nazwiska pułkownika Reginalda Blaira. Reginald Blair zasłyną bowiem prowadzonymi w 1789 roku badaniami krajoznawczymi. Miasto zamieszkiwane jest przez około 112 tysięcy mieszkańców. Z góry należy jednak zastrzec, że Port Blair raczej nie należy zaliczać w poczet miast charakteryzujących się sporą ilością zabytków oraz atrakcji. Niemniej jednak miejsce to, podobnie zresztą jak całe Andamany, odznacza się zwłaszcza typową dla siebie orientalnością smaku. W bazarowych dzielnicach skorzystać możemy przede wszystkim ze sporej ilości sklepików oraz restauracji. Ponadto Port Blair jest jednym z nielicznych miejsc, w których turyści mają możliwość skorzystania z dobrodziejstwa Internetu. Za godzinę połączenia w miejscowej kawiarence internetowej przyjdzie nam zapłacić około 30 rupii, czyli kwotę oscylująca w okolicach 1 dolara. Do najciekawszych obiektów położonych w stolicy Andamanów zaliczyć należy przede wszystkim Cellular Jail czyli w wolnym tłumaczeniu – Komórkowe Więzienie. Cellular Jail, Port Blair, Andamany

Wstęp do tego – obecnie już wyłącznie obiektu muzealnego - więzienia kosztuje 5 rupii. Niemniej zdecydowanie większy wydatek poniesiemy w przypadku chęci sfotografowania obiektu (10 rupii), zaś za możliwość użycia kamery turyści zapłacić muszą nawet 50 rupii. Warto dodać, iż wieczorami na dziedzińcu obiektu odbywa się spektakl „światło i dźwięk”. Wtedy też widzowie posłuchać mogą płynącej z głośników zarówno historii Andamanów jak i historii samego więzienia. Cena biletu na show to 20 rupii. Andamany to miejsce dziewicze, surowe, piękne oraz… przepełnione nadmiarem spraw administracyjnych. Jeśli jednak pragniemy odpoczynku pośród dziewiczych krajobrazów i krystalicznie czystej wody, z całą pewnością warto będzie zagryźć zęby podczas wypełniania kolejnych państwowych druków i pocieszać się myślą o bezcennych wspomnieniach.

więcej na stronie Andamany
Zmieniony ( czwartek, 17 czerwca 2010 )
« wstecz

Zobacz również: Czorsztyn, Argentyna, Boliwia
© www.plusz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.